Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 05:27
Reklama

LEGIONOWO. Dach, który zabija

LEGIONOWO. Dach, który zabija
P1310821
Rakotwórcze dachy eternitowe w centrach prężnie rozwijających się miast wydawać by się mogło, że należą już do przeszłości. Jak się okazuje nie w Legionowie. Przy Królowej Jadwigi nieopodal Szkoły Podstawowej nr 7, boisk, placu zabaw dla dzieci i raptem kilkadziesiąt metrów od okien lokatorów spółdzielni stoi budynek, który straszy śmiercionośnym pokryciem azbestowym...

- Kilka lat temu wykryto u mnie raka piersi, ale ja już się wcześniej bardzo męczyłam. A teraz to już w ogóle jest bardzo źle. W Centrum Onkologii wykryli, że coś mam na płucach. Sąsiad na ostatnim piętrze również ma raka płuc. Tu w ogóle bardzo dużo ludzi w ostatnich latach poumierało. I to właśnie ci, którzy tutaj długo mieszkali, tak jak dwoje moich sąsiadów naprzeciwko, lub w klatce obok na parterze też poumierali na nowotwory – mówi z trudem łapiąca oddech lokatorka najbliżej położonego bloku przy budynku z eternitową dachówką.



Dach jest sprawdzany
Chorobotwórcze działanie azbestu występuje w wyniku wdychania włókien zawieszonych w powietrzu. Narażenie na pył azbestu może być przyczyną chorób układu oddechowego tj. pylicy azbestowej, łagodnych zmian opłucnowych, raka płuc oraz nowotworów o wysokiej złośliwości. Dach budynku, który należy do spółdzielni jest podobno sprawdzany. „Spółdzielnia jako właściciel nieruchomości zinwentaryzowała wszystkie budynki, w których użyto azbestu, również ten znajdujący się przy ul. Królowej Jadwigi obecnie wynajmowany przez lecznicę weterynaryjną. Pokrycie dachowe w tym budynku nie posiada dużych i widocznych uszkodzeń obejmujących ponad 3 proc. powierzchni wyrobu, nie został więc zakwalifikowany do natychmiastowego usunięcia i nie zagraża w stopniu znacznym bezpieczeństwu mieszkańców. Stan pokrycia jest co roku weryfikowany i gdyby zauważono znaczne ubytki, zostałaby podjęta decyzja o jego natychmiastowym usunięciu.” - poinformował zarząd SML-W.



Zapewniają, że dach jest bezpieczny
- W 2008 roku zgodnie z inwentaryzacją na terenie Legionowa znajdowało się ok. 500 ton wyrobów zawierających azbest, z czego 96 proc. stanowił eternit na dachach budynków. Do końca 2015 roku z pomocą gminy usunięto 223 tony azbestu ze 132 nieruchomości – informuje Tamara Mytkowska, rzeczniczka legionowskiego ratusza. Azbest dobrze zabezpieczony i nieuszkodzony nie stanowi zagrożenia, ale ponieważ jest wysoce szkodliwy dla zdrowia dopuszcza się wykorzystywanie wyrobów zawierających azbest nie dłużej niż do końca roku 2032. Miasto pomaga właścicielom pozbyć się wyrobów zawierających azbest znajdujących się na ternie miasta oferując co roku w terminie od czerwca do października bezpłatny demontaż i utylizację azbestu. Pytanie, dlaczego SML-W do tej pory nie skorzystało z tej formy pomocy? „Nieruchomość wraz z budynkiem została wystawiona do sprzedaży, a stan techniczny obiektu wskazuje, że powinien zostać rozebrany. Spółdzielnia nie chce generować kosztów przed sprzedażą angażując środki w rozbiórkę. Oczywiście jeśli stan techniczny płyt azbestowych ulegnie pogorszeniu, niezwłocznie zostaną one usunięte z dachu, bez względu na okoliczności. Póki co, pokrycie budynku jest w stanie dobrym” - poinformował zarząd SML-W.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

[email protected]


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Daro 17.08.2016 13:22
Jak zwykle dezinformacja która ma chyba jedynie wywołanie paniki Otóż azbest jest szkodliwy i rakotwórczy w przypadku wdychania drobinek azbestu podczas jego przecinania, szlifowania Na raka płuc chorują pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji azbestu którzy te pyły wdychali latami Nikt mi nie wmówi że leżąca płyta azbestowa jest przyczyną masowych zachorowań na nowotwory Gdyby tak było to nie mielibyśmy już mieszkańców wsi bo eternitowe płyty są jeszcze wszędzie Mieszkańcy okolicznych bloków mogą zachorować na raka płuc i gardła ale od kopcenia przez całe lata fajek

Ada 17.08.2016 08:39
Pozabijac chca ludzi! Takie martwienie się o ludzi rządu i władz.. masakra. Wiele ludzi starszych tam mieszka ale również i dzieci małych. Boisko i płac zabaw w okolicy. Wszyscy jesteśmy na to narażeni!!!! Masakra !!!!!

NAJNOWSZE E-WYDANIE
Mazowieckie To i Owo nr 49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama