W poniedziałek rano przyszedł do redakcji wzburzony mieszkaniec z osiedla Jagiellońska. W ręku trzymał kartkę z informacją podpisana przez administrację osiedla Jagiellońska SML-W. Mówił, że ktoś chyba zwariował i tłumaczył, że spółdzielnia chce najwyraźniej żeby to on jako mieszkaniec, a jednocześnie właściciel nieruchomości wyznaczył pod blokiem miejsce na dodatkowe pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów.
Pojemniki pod każdym blokiem
Z informacyjnej ulotki wynika, że zgodnie z art. 2 regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Legionowo, każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych. W przypadku nie wyznaczenia takiego miejsca, na pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów, mieszkańców czeka 100 % podwyżka opłat, czyli mieliby oni płacić 20 zł od osoby, a nie 10 zł jak dotychczas. Zdaniem pana Krzysztofa, który zawitał do redakcji TiO to absurd. Jego zdaniem na zatłoczonych osiedla nie ma bowiem wystarczająco dużo wolnego miejsca. Ponadto do wielu bloków nie ma po prostu odpowiedniego dojazdu.
Komu podniosą opłatę?
Obecnie pojemników do selektywnej zbiórki odpadów nie przy każdym bloku na. Czasami jeden taki pojemnik przypada na kilka bloków. Dlatego mieszkańcy często wyrzucają wszystkie odpady do jednego pojemnika na tzw. odpady mieszane. Tymczasem według uchwalonego przez Gminę regulaminu obniżona opłata tj. w wysokości 10 zł od osoby miała dotyczyć tylko tych osób, które segregują odpady. Weryfikacja tego obowiązku na terenie spółdzielczych osiedli jednak była i jest utrudniona. Ciężko bowiem sprawdzić czy wszyscy mieszkańcy biorą udział w selektywnej zbiórce odpadów. Dlatego być może postanowiono zwiększyć ilość pojemników do segregacji i w ten sposób nakłonić lokatorów do selektywnej zbiórki. Nie wiadomo jednak w jaki sposób wadze będą sprawdzać kto segreguje, a kto nie i komu należy podnieść opłatę do 20 zł.
KAROL STELMACH

Napisz komentarz
Komentarze