Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 4 czerwca 2026 09:41
Reklama
Reklama

LEGIONOWSKI. Znów zablokują drogi - tym razem to terytorialsi...

LEGIONOWSKI. Znów zablokują drogi - tym razem to terytorialsi...
Dragon-21 1
Rozpoczęło się ćwiczenie DRAGON-24 - najważniejszy sprawdzian taktyczny Wojska Polskiego i sił zbrojnych innych państw na terenie Polski i kluczowy element ćwiczeń NATO STEADFAST DEFENDER-24. Z uwagi na skalę ćwiczenia i ogromne zaangażowanie żołnierzy Sił Zbrojnych RP, w całym kraju widoczny będzie wzmożony ruch wojsk

Dragon to jedno z 16 zaplanowanych ćwiczeń realizowanych w ramach ćwiczenia NATO pod kryptonimem "Steadfast Defender 2024" (Niezłomny Obrońca).

W rozpoczynającym się ćwiczeniu dominującą rolę odgrywają Wojska Lądowe. Dodatkowo zaangażowane są Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Specjalne oraz Wojska Obrony Cyberprzestrzeni.

W sumie w ćwiczenie zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.

Zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej jest zapewnienie swobody manewru wojskom operacyjnym i wsparcie działań taktycznych, m. in. podczas pokonywania rzek Wisła i San (przeszkody wodne), działań regulacji ruchu realizowanych przez Polską Policję i Żandarmerię Wojskową czy w miejscach postoju i w czasie przemieszczania Związków Taktycznych.

W związku z ćwiczeniem w całym kraju - również na Mazowszu – będzie widoczny wzmożony ruch wojska.

Tegoroczna edycja Dragon-24 odbywa się pod hasłem "We do not have time to waste time" (Nie mamy czasu, żeby tracić czas).

Dragon-24 jest ćwiczeniem o charakterze defensywnym i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

NAJNOWSZE E-WYDANIE
Mazowieckie To i Owo nr 49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama