27 kwietnia br. podczas XXIII sesji Rady Powiatu przewodniczący Tomasz Talarski odczytał pismo od szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komunikat dotyczy zakończenia trwającego blisko dekadę impasu prawnego, który blokował modernizację infrastruktury.
Zgodnie z przekazanymi informacjami, 17 marca 2026 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) uchylił niekorzystny wyrok sądu niższej instancji. NSA zakwestionował wcześniejszą argumentację blokującą prace i wskazał na błędy proceduralne. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA). Oczekiwanie na jego prawomocne rozstrzygnięcie to obecnie ostatni krok przed uruchomieniem procedur realizacyjnych.

Minister Jan Grabiec przekazał radnym i mieszkańcom również inne kluczowe fakty:
- Finansowanie jest pewne: Po konsultacjach z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie potwierdzono, że środki na tę inwestycję są w pełni zabezpieczone w budżecie.
- Wniosek o zmiany w prawie: Szef KPRM wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o wdrożenie zmian legislacyjnych wymuszających priorytetowe traktowanie przez sądy spraw dotyczących inwestycji przeciwpowodziowych, by uniknąć wieloletnich opóźnień w przyszłości.
Sama przebudowa prawego wału na odcinku między Jabłonną a Nowym Dworem Mazowieckim – po zakończeniu procedur i wyłonieniu wykonawcy – potrwa od 5 do 6 lat. Zmodernizowany obiekt zyska pierwszą (najwyższą) klasę wymagań dla budowli hydrotechnicznych, zabezpieczając obszar o powierzchni ponad 68 km2.
Paulina Nowicka

Napisz komentarz
Komentarze