Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 22:46
Reklama

LEGIONOWO. Wyrazili zgodę na przeładunek ODPADÓW

LEGIONOWO. Wyrazili zgodę na przeładunek ODPADÓW
55088_57756
Radni dali prezydentowi zgodę na bezprzetargowe wydzierżawienie spółce MS-EKO terenu na stację przeładunku odpadów. Władze obiecały zorganizować w tej sprawie spotkanie z mieszkańcami Osiedla Młodych

Podczas sesji 30 listopada br., legionowscy radni podjęli uchwałę o wyrażeniu zgody Prezydentowi Miasta Legionowo, na bezprzetargowe wydzierżawienie spółce MS-EKO dwóch działek na Łajskach, na tyłach miejskiej ciepłowni. Czas dzierżawy ma wynosić 10 lat, a wspomniane działki o łącznej powierzchni ok. 4,5 tys. m2 stanowią wąski pas gruntu ciągnący się od ul. Sikorskiego do Suwalnej w Legionowie. Zdaniem radnych opozycji, może budzić to obawy o uczciwość przyszłego przetargu na odbiór odpadów z Legionowa. Spółka MS-EKO już obecnie zajmuje się odbiorem śmieci z miasta i zapewne będzie zainteresowana przedłużeniem tego kontraktu. Tymczasem zbliża się termin kolejnego przetargu. Stąd obawy, że spółka ta, posiadając stacje przeładunku odpadów na terenie miasta, znajdzie się na uprzywilejowanej pozycji.

Wniosek o zdjęcie punktu

Na początku sesji radny Dariusz Petryka złożył wniosek zdjęcie z porządku obrad tego punktu, dotyczącego wydzierżawienia terenu pod sortownię. Motywował to tym, że najpierw należy zapytać o zdanie mieszkańców. Popierający prezydenta Romana Smogorzewskiego radni Koalicji Obywatelskiej i Porozumienia Samorządowego odrzucili ten wniosek. Jednak z-ca prezydenta Marek Pawlak zobowiązał się, że zostanie zorganizowane spotkanie z mieszkańcami, a radny Petryka zaapelował, aby spotkanie odbyło się po godz.18 na Osiedlu Młodych, co pozytywnie wpłynie na frekwencję.

Mgliste obietnice oszczędności

Wiceprezydent Pawlak sugerował wcześniej, iż zgoda na dzierżawę terenu przez MS-EKO może zabezpieczyć miasto przed drastycznymi podwyżkami cen śmieci. Nie potrafił jednak podać żadnych konkretów. Inwestycja - stacja przeładunku odpadów miałaby powodować zmniejszenie kosztów paliwa, ale Pawlak nie odpowiedział, jakie to może oznaczać oszczędności dla mieszkańców. Zastępca prezydenta mówił - nie znamy tych kwot, jeszcze nie rozpoczęły się negocjacje z odbiorcą odpadów odnośnie waloryzacji stawek w związku ze wzrostem cen paliw.

Obawy radnych

Radni z opozycji pytali również o inne szczegóły oraz zgłaszali uwagi, które także pozostały bez odpowiedzi. Pytali na przykład, czy wydzierżawienie MS-EKO terenu pod stację przeładunku odpadów nie wpłynie negatywnie na konkurencję stających do przetargu na odbiór śmieci z Legionowa. Pawlak zapewniał jednak, że warunek o posiadaniu stacji przeładunkowej w gminie nie będzie wpisywany jako warunek w przetargu. Obawy radnych budziła także możliwość wygenerowania, przez stację przeładunkową odpadów, wzmożonego ruchu śmieciarek oraz zagrożenia odorem, jak to było w przypadku tej firmy, na warszawskiej Białołęce w rejonie ul. Przyrzecze. Wątpliwości radnych budził także problem, co do możliwości rozdzielenia (rozróżnienia) śmieci legionowskich od śmieci z innych gmin. A więc czy na stację przeładunkowa będą trafiały tylko śmieci z Legionowa

Wojciech Dobrowolski

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Andrzej 16.12.2022 16:30
Widać , że od razu uruchomili sie tandeciarze z wydziału promocji i ogłupiania mieszkańców. Na każdy przejaw krytyki ich pana - od razu gryza po kostkach. Najwyraźniej taka praca u Romana

Daro 16.12.2022 19:21
Towarzystwo wzajemnej adoracji wyczuło kasę więc robi pranie mózgu. Jak nie jakieś mgliste obietnice obniżek opłat za śmieci, bo może ktoś na to się złapie, to znowu uderzanie w płaczliwe tony że śmieci trzeba gdzieś sortować, przecież sortownia odpadów MUSI powstać pomiędzy domami

Zenon 17.12.2022 11:41
Daro czytaj ze zrozumieniem: przeładunek odpadów będzie spełniał najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju miasta i ochrony środowiska.

Victor 18.12.2022 08:30
zawsze po tych najwyższych standardach i firmach pozostaje syf, brud, szczury, robactwo. Zrób sobie ten syf razem z Romciem w Józefowie

Zenon 18.12.2022 15:37
Victor sprawiasz wrażenie niereformowalnego dziadersa. Dziaders to ktoś, kto nie zauważył, że świat się zmienił, a jednocześnie jest absolutnie przekonany, że ten świat rozumie i ma prawo innym go wytłumaczyć......

Victor 19.12.2022 08:38
do Zenona: a Ty znowu ad persona a nie o problemie. To znowu świadczy o forumowej prostytucji : płacą więc szczekasz

Daro 18.12.2022 12:38
Mhm,przeładownia odpadów na Białołęce na pewno spełnia "najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju miasta i ochrony środowiska' Tyle że tam potwornie śmierdzi .

Asdf 22.12.2022 07:30
Tunel także dla ciężarówek również nie musiał powstać między domami jednorodzinnymi Polna Kwiatowa a ty Daro byłeś jego orędownikiem no bo zlokalizowany jest daleko od ciebie i dla ciebie jest wygodny. Więc skończ z tą obłudą i przyjmij do wiadomości że przynajmniiej dla części mieszkańców tego miasta przeładowania śmieci w okolicach PEC również jest akceptowalna.

Daro 22.12.2022 16:19
Trudno sobie wyobrazić budowę tunelu w Legionowie na terenie niezamieszkałym. Tunel obok stacji Legionowo Przystanek powstał POMIĘDZY domami jednorodzinnymi, wiadukt powstał NAD domami jednorodzinnymi, planowany tunel na Krasińskiego także powstałby POMIĘDZY domami Zatem nie widzę powodów aby taki tunel nie mógłby powstać na Bukowcu, zamiast szukać winnych ale nie tam gdzie nie trzeba, całą parę trzeba było skierować na to aby wymóc budowę tunelu jedynie dla samochodów osobowych Ja tu widzę spór w obozie władzy bo nie udało się załatwić "dealu" nie dosyć że nie udało się całkowicie zlikwidować przejazdu to tunel i tak powstaje Odnośnie przeładowni śmieci to mam idealną lokalizację na tego typu inwestycję, do tej pory stoi pusta działka gdzie planowano budowę galerii Wszakże : "przeładunek odpadów będzie spełniał najwyższe standardy zrównoważonego rozwoju miasta i ochrony środowiska." "skoro miasto produkuje smieci to gdzies je trzeba sortowac. Wiadomo ze najlepiej podrzucić swoje smieci innym do sortowania ale to nie fair"

Daro 14.12.2022 15:04
Przekaz płynący z tych komentarzy jest bardzo jasny, szczekajcie sobie dalej a my i tak zrobimy co tylko będziemy chcieli. a to wszystko dla dobra mieszkańców Przecież zupełnie naturalną rzeczą jest że zezwalamy na budowę całych osiedli szeregowców na terenie przemysłowym a potem tuż za płotem zezwalamy na powstanie sortowni odpadów Komentarz "frustrata" wywołał niepokój bo 'deal" już zrobiony, pieniądze podzielone a tu ze swoim komentarzem pojawia się jakiś frustrat który pisze wprost jak wygląda życie mieszkańców obok takiej sortowni. Nie daj Boże mieszkańcy się obudzą co ich czeka Oczywiście w komentarzach ani słowa o tym że teren zostanie wynajęty na 10 lat firmie która wygrała przetarg na 2 lata co już budzi wątpliwości, a każdy "mieszkaniec" nie marzy o niczym innym niż tylko o tym aby wśród domów powstała...sortownia śmieci

Miro 14.12.2022 16:43
Daro powtórzę zatem skoro masz problem ze zrozumieniem. Pokaż że do czegoś poza szczekaniem się nadajesz i wykaż że jest to niezgodne z prawem i zablokuj to.

Asdf 14.12.2022 09:52
Przecież to strefa przemysłowa miasta wiec skoro miasto produkuje smieci to gdzies je trzeba sortowac. Wiadomo ze najlepiej podrzucić swoje smieci innym do sortowania ale to nie fair

Victor 11.12.2022 08:30
Czy od tego spotkania z mieszkańcami spadnie ilość ciężarówek z syfem, spadnie smród i ilość szczurów? To jest tragikomedia w wykonaniu Romcia z LMSem

Daro 10.12.2022 22:16
Uf, co za szczęście że radnym nie przyszedł do głowy pomysł składowiska odpadów radioaktywnych. Będziemy mieli "tylko" niesamowity fetor i szczury wielkości kotów. Wystarczy popytać mieszkańców ulicy Przyrzecze na Białołęce co sądzą tej sortowni, to jest część komentarzy zamieszczonych przez sąsiadów tej firmy, chcemy tego u siebie bo może z naciskiem na może zapłacimy mniej za śmieci ?? "Firma wbrew warunkom wydanych pozwoleń zatruwa życie całej okolicy. Późnym wieczorem i w nocy przyjmuje transporty odpadów, z których smród truchła lub zgnilizny roznosi się po całej okolicy, aż nie można powstrzymać odruchu wymiotnego. Jeśli szukacie etycznie działającej spółki do współpracy...to zdecydowanie odradzam. Wszystko ładnie na papierze i w deklaracjach...a w rzeczywistości dramat i obchodzenie procedur." Tragiczny odór rozkładających się śmieci tak intensywny że nie można otworzyć okna przy ulicy Starowiślnej po drugiej stronie Modlińskiej. Według firmy wszystko jest ok. ? Zapach nie do wytrzymania jak nie potrzeba przyjeżdżać lepiej to miejsce omijać z daleka Odór aż gryzie po oczach. Odradzam każdemu Swoim smrodem zatruwają pół Żerania I wreszcie fragment artykułu z http://www.ngp.westsidegroup.pl/str/tekst5545.html Rada Dzielnicy Białołęka wobec mafii śmieciowej Interes śmieciowy na Zarzeczu ma się dobrze. Świadczą o tym zarówno liczne ciężarówki zwożące tu codziennie ogromne ilości śmieci, jak i luksusowe samochody właścicieli dochodowych firm. Na nic zdały się protesty okolicznych mieszkańców – nad Kanałem Żerańskim jak śmierdziało, tak śmierdzi. O problemach mieszkańców ulicy Zarzecze, Konwaliowej, Zabłockiej i Delfina pisaliśmy dwa lata temu (NGP nr 3/2016 i 5/2016), przedstawiając koszmar życia w okropnym fetorze, generowanym przez przedsiębiorstwa zajmujące się magazynowaniem, sortowaniem i przetwarzaniem odpadów, ulokowane nad Kanałem Żerańskim przy ulicy Zarzecze i Gołdapskiej. Chodziło przede wszystkim o firmy Partner, Eko-Max Recykling oraz Pro-Las – Weremijewicz i Wspólnicy. Na ich poczynania okoliczni mieszkańcy skarżyli się od lat. Ich niepokój budził nie tylko niewyobrażalny smród, uniemożliwiający otworzenie okna czy wyjście do ogrodu, ale też prowizoryczna infrastruktura zakładów, w których blaszane baraki służyły jako sortownie, a kompostowanie odbywało się w tunelach foliowych, umieszczonych wprost na ziemi. Mieszkańcy bloku przy ul. Zarzecze 6, usytuowanego w odległości niespełna 20 metrów od przedsiębiorstwa Eko-Max, wielokrotnie zgłaszali niezwykłą uciążliwość i zagrożenie dla zdrowia, wynikające z pracy tego przedsiębiorstwa, jak również zagrożenie dla środowiska naturalnego, do władz dzielnicy i służb zajmujących się ochroną środowiska. Bez większych rezultatów. Zarzuty wobec Eko-Max potwierdził wreszcie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który podejmował na terenie zakładu kilka kontroli. Audyt udowodnił, że firma nie dochowywała należytej staranności. WIOŚ wykazał brak odpowiednich decyzji środowiskowych, pozwalających na prowadzenie działalności i wytwarzanie odpadów, na które spółka nie miała zgody

Miro 14.12.2022 05:36
Psy szczekają a karawana jedzie dalej. Pokaż Daro że jednak coś potrafisz innego niż szczekanie. Zadziałaj i zablokuj to na drodze prawnej. Bo na razie wszystkie twoje wpisy to ujadanie frustrata a konkretnych działań brak. Jak to w tym powiedzeniu krowa która dużo ryczy mało mleka daje. Internet wszystkie twoje frustracje przyjmie ale pokaż że masz racje w działaniach opierających się na prawie co wykazane zostanie zablokowaniem tego rodzaju inwestycji.

Victor 14.12.2022 16:00
Miro, na kilometr czuć od ciebie zapach śmieciowo-samorządowej sfory. Twoje wpisy to nie frustracja o której mówisz, to obywatelska prostytucja. Płacą więc dajesz ile sił

NAJNOWSZE E-WYDANIE
Mazowieckie To i Owo nr 49
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama